Сімейні форми виховання, а це усиновлення, опіка/піклування, прийомні сім’ї, дитячі будинки сімейного типу є тимчасовою формою влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.
Що таке усиновлення, прийомна сім’я, ДБСТ, опіка/піклування – ?
Усиновлення – є найкращою із всіх можливих на сьогодні форм сімейного влаштування дитини, тобто прийняття її у сім’ю на правах рідної. Тільки ця форма влаштування з усіх існуючих має наслідком втрату дитиною статусу дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування. Усиновлення породжує між батьками (усиновителями) та дитиною взаємні права та обов’язки, які передбачені Сімейним кодексом України для батьків та їхніх біологічних дітей. Дитина може бути усиновлена з будь-якої форми влаштування: опіки, прийомної сім’ї, дитячого будинку сімейного типу, інтернатного закладу, якщо вона перебуває на обліку як дитина, котра підлягає усиновленню.
Прийомна сім’я (далі – ПС) – сім’я або окрема особа, яка не перебуває у шлюбі, що добровільно за плату взяла на виховання та спільне проживання від одного до чотирьох дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. У разі утворення ПС прийомні батьки беруть прийомних дітей на власну житлову площу за наявності відповідних санітарно-гігієнічних та побутових умов.
Дитячий будинок сімейного типу (далі – ДБСТ) – окрема сім’я, що створюється за бажанням подружжя або окремої особи, яка не перебуває у шлюбі, які беруть на виховання та спільне проживання не менш як 5 дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування. Загальна кількість дітей у ДБСТ не повинна перевищувати 10 осіб, враховуючи рідних. До ДБСТ в першу чергу влаштовуються діти, які перебувають між собою у родинних стосунках.
На первинному обліку в службі у справах дітей Великодолинської селищної ради Одеського району Одеської області перебуває 5 дітей, позбавлених батьківського піклування, які потребують влаштування в родину опікунів, піклувальників, усиновителів, батьків/вихователів, прийомних батьків:
– Еммануїл, 6 років, виховується в КУ «Міський спеціалізований будинок дитини» м. Одеса;
– Кирило, 16 років, виховується в КЗ «Кілійський навчально-реабілітаційний центр з поглибленим професійно-трудовим навчанням»;
– Євгенія, 14 років, виховується в Одеському комунальному навчальному закладі «Дитячий будинок «Перлинка» Одеської міської ради Одеської області;
– Максим, 15 років, виховується в Андрієво-Іванівській загальноосвітній школі-Інтернат І-ІІ ступенів для дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування;
– Марія, 17 років, виховується в Центрі соціально-психологічної реабілітації.
Служба у справах дітей Великодолинської селищної ради