Технічне обслуговування
внутрішньо будинкової / внутрішньо квартирної
системи газопостачання
Відповідно до розділу ІІІ глави 5 п.3 Кодексу газорозподільних мереж, затвердженого Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2494 від 30.09.2015 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 06 .11.2015 р. № 1379/27824 «Власники газових мереж, у тому числі побутові споживачі та власники внутрішньобудинкових систем газопостачання (балансоутримувачі, управителі), які згідно з актом розмежування балансової належності та експлуатаційної відповідальності сторін відповідають за експлуатацію цих мереж та їх складових, зобов’язані забезпечити належну їх експлуатацію згідно чинного законодавства, зокрема «Правил безпеки систем газопостачання».
Відповідно до вимог «Правил безпеки систем газопостачання» (ПБСГ), затверджених наказом No 285 від 15.05.2015 року Міністерством енергетики та вугільної промисловості України, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 08.06.2015 року за No 674/27119, які поширюються на всіх суб’єктів господарювання незалежно від форм власності та організаційно-правової форми, діяльність яких пов’язана з будівництвом, ремонтом, розширенням, реконструкцією, технічним переоснащенням (далі -будівництва), експлуатацією систем газопостачання (далі -експлуатація):
п. 3.2. Власник (балансоутримувач та/або орендар (наймач)) повинен забезпечити утримання систем газопостачання відповідно до вимог чинного законодавства України.
п. 3.3. Власник (балансоутримувач та/або орендар (наймач)) відповідає за технічний стан і безпечне користування газопроводами, газовими приладами, димовими та вентиляційними каналами.
У зв’язку з цим, для забезпечення справного стану, належної і безпечної експлуатації внутрішньобудинкової/ внутрішньоквартирної системи газопостачання та газових приладів, необхідно проводити відповідний комплекс заходів.
Заходами, спрямованими на підтримку справного стану внутрішньобудинкової/внутрішньоквартирної системи газопостачання та газових приладів, належної і безпечної їх експлуатації , є технічне обслуговування (ТО).
Технічне обслуговування – системи обходів (оглядів) та інші операції, які дають змогу утримувати працездатність та справність системи газопостачання і обладнання приватного житлового будинку або квартири.
Роботи з технічного обслуговування має право виконувати організація (підприємство), які мають відповідні дозвільні документи.
Згідно вимог п. 5.4. ПБСГ «Технічне обслуговування внутрішніх газопроводів і газового обладнання житлових і громадських будівель, комунально-побутових об’єктів невиробничого характеру здійснюється відповідно до вимог документації з експлуатації заводів-виробників газового обладнання на договірних засадах».
Умови для технічного обслуговування забезпечуються власником (балансоутримувачем та/або орендарем (наймачем)) відповідно до вимог чинного законодавства України.
У зв’язку з вищенаведеним Власник (балансоутримувач та/або орендар (наймач)) повинен мати укладений договір на технічне обслуговування внутрішньобудинкової/внутрішньо квартирної системи газопостачання та газових приладів.
У разі незабезпечення власником (балансоутримувачем та/або орендарем (наймачем) технічного обслуговування згідно вимог п. 5.7. ПБСГ газопостачання приватного житлового будинку або квартири може бути припинено газорозподільною організацією .
Перелік робіт, які проводяться при виконанні технічного обслуговування:
-ТО ввідного газопроводу (1 раз на рік)
Перевірка щільності фланцевих, різьбових з’єднань, вимикаючих пристроїв розташованих на ввідному газопроводі приладом або мильною емульсією-ліквідувати виявлені витоки.
Обійти надземний газопровід, перевірити відсутність провисання труб, наявність кріплень газопроводу, відсутність примикання електропроводів, стан фарбування, наявність вільного доступу до газопроводу (відсутність «зашиття» газопроводу, наявність необхідних зазорів між стіною та газопроводом), наявність та правильність встановлення футлярів .
-ТО внутрішньо будинкового газопроводу (1 раз на рік)
Перевірити прокладку внутрішньо будинкового газопроводу відповідно проекту та нормативних документів, наявність кватирок, вільного доступу до приладів, приточної та витяжної вентиляції. Провести зовнішній огляд внутрішньо будинкового газопроводу і арматури, перевірити їх цілісність та фарбування. Перевірити щільність внутрішньобудинкового газопроводу мильною емульсією (при робочому чи надлишковому тиску) або приладовим методом (зокрема місце приєднання лічильника газу).
Перевірити наявність тяги у вентиляційному каналі.
Після проведення робіт ТО провести інструктаж абонента.
Провести запис в абонентну книжку про проведення ТО та інструктажу абонента з розбірливим підписом виконуючого роботи, заповнити інвентаризаційну відомість з підписом абонента.
-ТО газової плити (поверхні) (1 раз на три роки)
Провести зовнішній огляд газопроводу та крану перед газовим приладом з метою виявлення дефектів та відповідність встановлення газової плити вимогам проекту та нормативних документів. Зовнішнім оглядом перевірити надійність кріплення столу плити до її корпусу або стільниці; цілість і наявність ручок кранів плити; стан конфорок (на предмет відсутності тріщин, цілісність ребер, сплавленості, деформації і т.д.); дверцят духової шафи і її працю, відсутність прогару в стінах духової шафи (при наявності). Перевірити щільність перекриття газу краном, плавність його ходу на всьому діапазоні, надійність його фіксації у стані «зачинено», провести змащування крану (при необхідності). Перевірити візуально і відрегулювати процес спалювання газу (полум’я пальників). Перевірити герметичність (мильною емульсією (при робочому або надлишковому тиску) або приладовим методом) усіх місць різьбових з’єднань після вимикаючого пристрою. Ліквідувати знайдені місця негерметичності з наступною повторною перевіркою їх на щільність.
-ТО газової колонки (1 раз на рік)
Провести зовнішній огляд газопроводу та крану перед газовим приладом з метою виявлення дефектів та відповідність встановлення газової колонки вимогам проекту, нормативних документів та виконавчої документації. Перевірити роботу вимикаючого пристрою перед приладом, надійність його фіксації у стані «зачинено», провести змащування крану (при необхідності). Перевірити наявність тяги у димовому каналі. Перевірити працездатність та спрацювання автоматики безпеки –відрегулювати. Оглянути газовідвідний патрубок і перевірити: відсутність зазорів між трубою і ковпаком водонагрівача, між окремими елементами труби в місцях їх з’єднання, герметичність місця вводу труби в димохід, наявність очисної кишені та утеплення димової труби. Перевірити герметичність (мильною емульсією (при робочому або надлишковому тиску) або приладовим методом) усіх місць різьбових з’єднань після вимикаючого пристрою. Ліквідувати знайдені місця негерметичності з наступною повторною перевіркою їх на щільність.
-ТО опалювального приладу (1 раз на рік)
Провести зовнішній огляд газопроводу та крану перед газовим приладом з метою виявлення дефектів та відповідність встановлення опалювального приладу вимогам проекту, нормативних документів та виконавчої документації. Провести огляд опалювального приладу, перевірити стійкість опалювального приладу, протипожежність основи на якій він встановлений, наявність захисного фарбування. Перевірити наявність тяги у димовому каналі. Перевірити роботу вимикаючого пристрою перед приладом, надійність його фіксації у стані “зачинено”, провести змащування крану(при необхідності). Перевірити роботу та спрацювання автоматики безпеки – відрегулювати. Чистоту робочої зони термопари та її контакту (при наявності) – почистити.
Роботу основного пальника візуальним чином (колір, висота полум’я) – відрегулювати. Перевірити роботу запальника (довжина і стійкість полум’я, наявність вогневої перемички на насадці(при наявності)) – відрегулювати.
Перевірити герметичність (мильною емульсією (при робочому або надлишковому тиску) або приладовим методом) усіх місць різьбових з’єднань після вимикаючого пристрою. Ліквідувати знайдені місця негерметичності, повторно їх перевірити на щільність. Оглянути газовідвідний патрубок і перевірити: відсутність зазорів між трубою і місця підключення до опалювального приладу, між окремими елементами труби в місцях їх з’єднання, кількість поворотів, герметичність місця вводу труби в димохід, наявність очисної кишені, наявність утеплення димової труби.
Якщо газовий прилад або арматура газопроводу знаходиться в аварійному стані, що неможливо усунути на місці, або подальша експлуатація приладу (арматури) може загрожувати життю людей, слюсар зобов’язаний після узгодження з майстром відключити газовий прилад з встановленням заглушки на крані перед приладом і скласти відповідний акт.
Також хочемо повідомити, що згідно вимог п. 6.1. ПБСГ Безпечну експлуатацію та технічне обслуговування димових і вентиляційних каналів житлових і громадських будинків забезпечує власник (балансоутримувач та/або орендар (наймач)).
Перевірка і прочищення димових та вентиляційних каналів повинні виконуватися спеціалізованою організацією, яка має дозвіл на виконання цих робіт центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю.