Сімейний патронат – це тимчасовий догляд, виховання та реабілітація дитини в сім’ї патронатного вихователя на період подолання дитиною, її батьками або іншими законними представниками складних життєвих обставин стаття 252
Сімейного кодексу України.
Сім’я патронатного вихователя – це сім’я, в якій за згоди всіх її членів повнолітня особа, яка пройшла спеціальний курс підготовки, виконує обов’язки патронатного вихователя на професійній основі.
Патронатний вихователь – це особа, яка за участю членів сім’ї надає послуги з догляду, виховання та реабілітації дитини у своїй сім’ї.
До сім’ї патронатного вихователя можуть бути одночасно влаштовані тільки діти, які є між собою рідними братами та сестрами, або діти, які виховувалися в одній сім’ї.
Термін перебування дитини в сім’ї патронатного вихователя встановлюється органом опіки та піклування і не може перевищувати трьох місяців.
У разі наявності обставин, що обґрунтовують необхідність і доцільність перебування дитини в сім’ї патронатного вихователя понад зазначений термін, орган опіки та піклування може його продовжити.
Загальний термін перебування дитини в сім’ї патронатного вихователя не може перевищувати шість місяців.
Метою патронату над дитиною є забезпечення захисту прав дитини, яка через складні життєві обставини тимчасово не може проживати разом з батьками/законними представниками, надання їй та її сім’ї послуг, спрямованих на
реінтеграцію дитини у сім’ю або надання дитині відповідного статусу для прийняття подальших рішень з урахуванням найкращих інтересів дитини щодо забезпечення її права на виховання в сім’ї або в умовах, максимально наближених до сімейних.
Створення сім’ї патронатного вихователя – 6 кроків кандидата у
патронатні вихователі.
1. звернутися до служби у справах дітей за місцем свого проживання;
2. подати заяву про намір стати патронатним вихователем та необхідні документи;
3. пройти первинний відбір та отримати направлення на навчання;
4. пройти навчання та отримати рекомендацію про можливість надання послуги патронату;
5. укласти договір про умови запровадження патронату (створення сім’ї патронатного вихователя);
6. отримати поворотну фінансову допомогу – резервні кошти
(2,5 прожиткового мінімуму на кожну дитину з розрахунку на двох дітей).
Служба у справах дітей
Великодолинської селищної ради