Зустріч із головним юристом сектору “Овідіопольське бюро правової допомоги”

Сьогодні, 17.07.2023 в актовій залі Великодолинської селищної ради відбулася  зустріч із головним юристом сектору “Овідіопольське бюро правової допомоги” Одеського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Бодюл Анна Іванівна.

Обговорювали питання щодо оплати комунальних послуг у період війни, а саме:

Чи можна на період дії воєнного стану не платити за комунальні послуги?

Чи будуть нараховувати пеню та штрафи за несплачену комуналку?

Кому можуть відшкодувати витрати на комунальні послуги?

Також розглянули суміжні питання, Анна Іванівна відповіла на питання громадян.

Для отримання безоплатної правової допомоги по будь-яким областям права можна звернутися в найближче бюро за адресою: смт.Овідіополь, вул.Одеська, 16; тел.04851-405-11; е.адреса:ovidiopolske@legalaid.od.ua. Або за номером гарячої лінії системи Безоплатної правової допомоги 0800 213 103. Нагадуємо: Безоплатна правова допомога – правова допомога, яка гарантується державою та повністю або частково надається за рахунок коштів Державного бюджету, місцевих бюджетів та інших джерел.

Основні тези, на які розглядали на зустрічі:

Чи будуть нараховувати пеню та штрафи за несплачену комуналку? Чи можна на період дії воєнного стану не платити за комунальні послуги?

 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги» не зазнав змін протягом дії режиму воєнного стану.

Даний Закон визначає, що надання житлово-комунальних послуг здійснюється виключно на договірних засадах, а одним з обов’язків споживача є сплата наданих житлово-комунальних послуг за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами.

Однак в умовах воєнного стану КМУ постановою від 5 березня 2022 року №206 «Деякі питання оплати житлово-комунальних послуг в період воєнного стану» заборонив:

  • нараховувати та стягувати неустойку (штрафи, пеню), інфляційні нарахування, проценти річні, нараховані на заборгованість, утворену за несвоєчасне та/або неповне внесення населенням плати за житлово-комунальні послуги;
  • припиняти/зупиняти надання житлово-комунальних послуг населенню у разі їх несплати або оплати не в повному обсязі. Така заборона діятиме до припинення чи скасування воєнного стану в Україні.

Кому дозволили не платити за комунальні послуги під час війни та що робити тим, хто отримує рахунки за порожнє чи знищене помешкання?

Не платити за житлово-комунальні послуги можуть усі громадяни, які понад 30 днів не жили у своїй квартирі чи будинку. Ця норма, закріплена в 7 статті закону “Про житлово-комунальні послуги”, діяла задовго до введення в Україні воєнного стану.

Громадяни, які скористаються цим правом, можуть розраховувати, що постачальник послуг зробить перерахунок. Тоді оплату спишуть або буде переплата. Для цього потрібно звернутися із заявою до постачальника і надати довідку про відсутність у своїй оселі.

Такою довідкою може бути:

  • довідка внутрішньо переміщеної особи;
  • довідка про проходження лікування;
  • довідка про проходження військової служби.

Не платити за всі послуги споживач не може, навіть якщо він понад 30 днів відсутній за місцем проживання. Платити доведеться за опалення та управління багатоквартирним будинком, тобто за послуги, що надаються централізовано. Якщо у квартирі встановлені лічильники, нарахування відбуватиметься на підставі їхніх показників.

Якщо людина не живе в оселі понад місяць, а комунальні платежі нарахували, вона має право на перерахунок. У законі сказано, що надавач послуг зобов’язаний розглянути скаргу споживача і перерахувати розмір плати протягом місяця після звернення

21 квітня 2023 року Кабінетом Міністрів України внесено зміни до Постанови №206, яка регулює питання оплати житлово-комунальних послуг в період воєнного стану. Уряд заборонив стягувати заборгованість за житлово-комунальні послуги зі споживачів, членів їх сімей, які вимушені були покинути своє місце проживання. Урядом заборонено стягувати заборгованість за житлово-комунальні послуги (далі — ЖКП), що утворилась після 24 лютого 2022 року з дати початку по дату завершення бойових дій або тимчасової окупації територій, де знаходиться житлове та/або нежитлове приміщення, будинок.

Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, або тимчасово окупованих російською федерацією затверджений наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій та регулярно оновлюється з урахуванням зони ведення бойових дій та окупації (деокупації) частини територій.

Для того щоб не сплачувати заборгованість за ЖКП споживачі, члени їх сімей, які вимушені були покинути своє місце проживання, мають надати виконавцю комунальних послуг (управителю багатоквартирного будинку, іншій уповноваженій співвласниками особі) довідку про взяття на облік ВПО в паперовій або електронній формі. Тобто підтвердити що фактично проживають за іншою адресою.

Компенсації

Окрім цього, з березня 2022 року діє постанова КМУ №333 про Порядок виплат компенсації комунальних витрат для українців, які безкоштовно прихистили у себе внутрішньо переміщених людей.

Відповідно до пункту 2 Порядку компенсація надається:

  • фізичним особам – громадянам України,
  • які є власниками житла, або їх представниками, наймачами (орендарями) житла державної або комунальної власності, спадкоємцями, які прийняли спадщину,
  • безоплатнорозміщували у своїх приміщеннях ВПО, крім членів своєї сім’ї у розумінні Сімейного кодексу України.

Важливо! Компенсація надається за умови відсутності заборгованості власника жилого приміщення за житлово-комунальні послуги.

Сума компенсації розраховується з урахуванням кількості днів, протягом яких житлове приміщення надавалося для розміщення ВПО ( людино-день), з дня її розміщення, але не раніше дати взяття на облік ВПО відповідним органом або через Портал Дія.

Кількість людино-днів визначається шляхом додавання кількості ВПО, які проживали у житловому приміщенні власника, в кожний день місяця.

Сума компенсації за кожен людино-день визначається на рівні 14,77 гривні.

ЩОДО Арешту рахунків в рамках ВП:

З 06.05.2023 року набув чинності Закон України, яким внесено зміни в порядок примусових виконань судових рішень в період воєнного стану.

Згідно цього закону фізичні особи – боржники, на кошти яких накладено арешт виконавцями, можуть здійснювати видаткові операції з поточного рахунку на суму в розмірі не більше 2 мінімальних зарплат на місяць, що становить 13 400 гривень. 

Як визначити рахунок з якого можна буде робити розрахункові операції, якщо заблоковано декілька рахунків в декількох банках? Звернутися із заявою про визначення поточного рахунку у банку для здійснення видаткових операцій У заяві зазначити номер поточного рахунку та найменування банку, в якому відкрито такий рахунок.

Арешт може бути накладений на рахунок будь-якого типу – картковий, депозитний, поточний тощо.

Окрім того, після арешту одного рахунку клієнт банку вже не може відкрити нові рахунки – будь-які рахунки, які будуть відкриті, підлягають блокуванню.

На період дії та до припинення або скасування воєнного стану в Україні:

  • припиняється звернення стягнення на пенсію, стипендію (крім рішень про стягнення аліментів, про відшкодування шкоди, заподіяної каліцтвом, іншим ушкодженням здоров’я або смертю внаслідок кримінального правопорушення, та рішень, боржниками за якими є громадяни Російської Федерації);

ОТЖЕ, Кошти, на які заборонено звернення стягнення поки триває воєнний стан, це – пенсія та стипендія.