АЛГОРИТМ ДІЙ У РАЗІ ДОМАШНЬОГО НАСИЛЬСТВА

На сьогодні дуже актуальною є проблема домашнього насильства, бо навіть під час війни кількість трагічних випадків не зменшується. Через страх бути осудженим суспільством, а також непоінформованість про можливі способи захисту, чимало потерпілих не здатні реалізувати свої права на захист. У випадку домашнього насильства є алгоритмі дій, які здатні захистити вас. Для кожної особи, що зазнала домашнього насильства, вони можуть відрізнятися залежно від факторів, таких як місце проживання, наявність дітей та інше. Але маємо кілька порад, що, передусім, треба вчинити у разі насильства.

По-перше, треба «забарикадуватися» від кривдника, найкращий спосіб – це втеча. У будь-якому разі потрібно заздалегідь знайти місце, де ви матимете можливість безпечно переночувати, а також підготувати оригінали або копії важливих документів і речі першої необхідності. Якщо немає можливості втекти з дому – зачиніться у кімнаті.

По-друге, одразу дзвоніть у поліцію за номером «102». За наявності підстав, представники поліції, приїхавши на виклик, складають протокол про адміністративне правопорушення та можуть затримати кривдника, або застосувати терміновий обмежувальний припис. Обмежувальний припис – це одне або кілька заходів тимчасового обмеження прав кривдника або покладання на нього      обов’язків, спрямованих на забезпечення безпеки постраждалої особи. Обмежувальний припис виноситься судом строком від 1 до 6 місяців. Рекомендовано поїхати до відділу поліції, щоб написати заяву про факт вчинення насильства.

По-третє, якщо кривдник наніс вам чи дитині тілесні ушкодження, зателефонуйте до швидкої (103) або зверніться до лікарні та обов’язково вказуйте, що отримали травми у результаті домашнього насильства. До здійснення медичного обстеження краще не змивати ніяких слідів з тіла та одягу. Обов’язково пройдіть судово-медичну експертизу з метою фіксування та визначення ступеня тяжкості тілесних ушкоджень, яку долучать до справи як доказ.

Складений поліцією протокол про адміністративне правопорушення разом із заявою та матеріалами надсилається до суду. І вже суд вирішує, чи притягнути кривдника до відповідальності, чи ні.

І останній, але не менш важливий крок, це отримання допомоги, як психологічної, так і правової. Щодо психологічної допомоги, то існує державний кол-центр із питань запобігання домашньому насильству за номером «15-47», він працює цілодобово. Якщо ви потребуєте вирішення юридичних питань, то скористайтесь своїм законним правом на безоплатну правову допомогу.

В громаді  функціонують відділи  соціальної допомоги особам, які постраждали від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі. До роботи  залучаються спеціалісти відділів соціальної політики, надання соціальних послуг, відділів освіти, служба у справах дітей, соціальні працівники  та працівники правоохоронних органів.

Відділами проводяться відвідування, опитування та співбесіди з сім’ями, в яких були підтверджені факти вчинення домашнього насильства. Постраждалим особам надаються послуги такі як: інформування щодо послуг (медичних, соціальних, психологічних, правових тощо), які вони можуть отримати для подолання наслідків  насильства; роз’яснення постраждалим особам їх прав, визначених законом можливостей отримання допомоги від суб’єктів та доцільності її отримання; провадження інформаційно-просвітницької діяльності (у тому числі розповсюдження серед населення відповідних інформаційних матеріалів) щодо форм, проявів та наслідків насильства, формування нетерпимого ставлення громадян до цих явищ, заходів у сфері запобігання та протидії насильству; щодо надавачів таких послуг, зокрема інших загальних або спеціалізованих служб підтримки постраждалих осіб.

Отже, можна визначити декілька головних деталей. Якщо ви стали жертвою домашнього насильства, не тягніть, одразу повідомляйте поліцію та збирайте докази у разі побоїв. Бережіть себе, та і не мовчіть, пам’ятайте: домашнє насилля – це не нормально!

Начальник  відділу  надання соціальних послуг                    Олена ЯРМОЛЕНКО