Семінар на тему: “Гарантії сім’ям загиблих або зниклих безвісті Захисників і Захисниць України”

У п’ятницю, 05.05.2023 у сесійній залі Великодолинської селищної ради, за участю селищного голови Миколи Лук’янчука,  відбулася зустріч із головною юристкою Овідіопольського бюро безоплатної правової допомоги Бодюл Анною Іванівною на тему: “Гарантії сім’ям загиблих або зниклих безвісті Захисників і Захисниць України”.

Основні питання, які обговорювали на зустрічі:

  • Одноразова грошова допомога сім’ям загиблим військовослужбовців: розмір та порядок отримання
  • Законодавче тлумачення терміну «безвісно відсутній військовослужбовець»
  • Порядок визнання військовослужбовця безвісті відсутнім
  • Збереження грошового забезпечення зниклих безвісти військовослужбовців
  • Виплати грошового забезпечення сім’ям військовослужбовців пропавших безвісті або захоплених у полон
  • Пенсійні виплати по втраті годувальника членам сімей пропавших безвісті або захоплених у полон
  • Пенсійні виплати сім’ям загиблих Захисників та Захисниць та пправо передчасного виходу на пенсію

Для отримання безоплатної правової допомоги по будь-яким областям права можна звернутися в найближче бюро за адресою: смт.Овідіополь, вул.Одеська, 16; тел.04851-405-11; е.адреса:ovidiopolske@legalaid.od.ua. Або за номером гарячої лінії системи Безоплатної правової допомоги 0800 213 103. Нагадуємо: Безоплатна правова допомога – правова допомога, яка гарантується державою та повністю або частково надається за рахунок коштів Державного бюджету, місцевих бюджетів та інших джерел.

Основні тези, на які варто звернути увагу:

Постанова КМУ № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім’ям під час дії воєнного стану»
Ст.2 – сім’ям загиблих Захисників/Захисниць виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 15 000 000 гривень, яка розподіляється рівними частками на всіх отримувачів. Рідні загиблих можуть реалізувати це право з дня смерті, вказаного в свідоцтві про смерть.
У разі відмови однієї або кількох осіб, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цією постановою, від її отримання або якщо зазначені особи протягом трьох років з дня виникнення у них такого права його не реалізували, їх частки розподіляються між іншими особами, які мають право на одноразову грошову допомогу. Особам, які мають право на одноразову грошову допомогу, виплата їх частки здійснюється незалежно від реалізації такого права іншими особами.
Виплата одноразової грошової допомоги, здійснюється також сім’ям Захисників, які померли внаслідок поранення (контузії, травми, каліцтва), отриманого у період дії воєнного стану під час захисту Батьківщини, участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора, у період здійснення зазначених заходів, не пізніше ніж через один рік після поранення (контузії, травми, каліцтва).
– Наказ МОУ № 45 від 25.01.2023 «Про затвердження Порядку і умов призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовців Збройних Сил України в період дії воєнного стану».

Хто може отримати допомогу?
Право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають батьки, один із подружжя, який не одружився вдруге, діти, які не досягли повноліття, утриманці загиблого (померлого).
Хто з родичів не має права на ОГД?
Громадяни російської федерації або Республіки Білорусь та особи, які постійно проживають на територіях цих країн, осіб, які засуджені за державну зраду, колабораційну діяльність, пособництво державі-агресору.
Розмір грошової допомоги.
15 000 000 гривень. Сума розподіляється рівними частками на всіх отримувачів. Спочатку виплачується 1/5 від призначеної суми – 3 000 000 гривень, а далі 4/5 щомісячно, частками впродовж 40 наступних місяців по 300 000 гривень щомісячно.
Порядок оформлення ОГД
Органом, уповноваженим приймати документи є Районний (міський) ТЦКСП, тому необхідно подати заяву на отримання ОГД (додаток 1 до наказу №45) та документи, наведені в додатку 2 до Наказу №45, а саме:
– -документ, який посвідчує особу, РНОКПП;
– -Св.про смерть військовослужбовця;
– Документ, що підтверджує родинні зв’язки з загиблим (померлим) військовослужбовцем
– Згода на обробку персональних даних
– Довідка про притягнення до кримінальної відповідальності, відсутність (наявність) судимості
ЗУ «Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин» Під терміном “безвісно відсутній військовослужбовець” слід розуміти зниклого безвісти під час захисту Вітчизни військовослужбовця, щодо якого понад 15 днів відсутні відомості про місце його перебування, крім відомостей про самовільне залишення військової частини або місця служби. Особа набуває статусу такої, що зникла безвісти за особливих обставин, з моменту внесення про неї відомостей, що містяться у заяві про факт зникнення, до Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин
Відповідно до законодавства за безвісно відсутніми військовослужбовцями зберігаються виплати в розмірі посадового окладу за останнім місцем служби, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років, інших щомісячних додаткових видів грошового забезпечення постійного характеру та інші види грошового забезпечення. Зокрема, постановою № 168 безвісно відсутні /захопленого в полон маєть право на додаткову винагороди, збільшену до 100000 гривень.
«ПОРЯДОК виплати грошового забезпечення сім’ям військовослужбовців, захоплених у полон або заручниками, а також інтернованих у нейтральних державах або безвісно відсутніх», затверджений Постановою КМУ № 884 – Право на отримання грошового забезпечення військовослужбовців мають наступні категорії:
– дружина військовослужбовця, а за їх відсутності повнолітні діти, які проживають разом із військовослужбовцем;
– законні представники (опікуни, піклувальники) чи усиновлювачі неповнолітніх дітей (інвалідів з дитинства – незалежно від їх віку) військовослужбовця (за відсутності дружини (чоловіка);
– особи, які перебувають на утриманні військовослужбовця або батьки військовослужбовця (за відсутності дружини (чоловіка) та дітей).
Виплата грошового забезпечення членам сімей здійснюється до повного з’ясування обставин або визнання військовослужбовця безвісно відсутніми чи померлими.
Командир військової частини має розглянути заяву родичів протягом 15 днів та прийняти рішення про виплати або відмови у виплаті грошового забезпечення.

ПЕНСІЙНІ виплати
ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (ст.30,31) Стаття 30. Право на пенсію в разі втрати годувальника мають непрацездатні члени сімей загиблих, померлих або таких, що пропали безвісти військовослужбовців, осіб, а саме: ст.31: ті члені сімї, що перебували на його утриманні, якщо вони були на його повному утриманні або одержували від нього допомогу, яка була для них постійним і основним джерелом засобів до існування. Пенсія призначається незалежно від тривалості служби. Пенсія в разі втрати годувальника призначається кожному непрацездатному члену сім’ї, який має право на таку пенсію

Для отримання звернутися в территоріальне відділення ПФУ із заявою да документами (Витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань або з Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин та родинні зв’язки)
Пенсія призначається на період, протягом якого зникла особа зберігає правовий статус особи, зниклої безвісти за особливих обставин. Виплата пенсії припиняється з дня, наступного за днем внесення до ЄРДР або до Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, відмітки про встановлення місцеперебування, місця поховання чи місцезнаходження останків особи, зниклої безвісти або зниклої безвісти за особливих обставин.

Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (ст.30,31) Стаття 30. Право на пенсію в разі втрати годувальника мають непрацездатні члени сімей загиблих, померлих або таких, що пропали безвісти військовослужбовців, осіб, а саме: ст.31: ті члені сімї, що перебували на його утриманні, якщо вони були на його повному утриманні або одержували від нього допомогу, яка була для них постійним і основним джерелом засобів до існування. Пенсія призначається незалежно від тривалості служби. Пенсія в разі втрати годувальника призначається кожному непрацездатному члену сім’ї, який має право на таку пенсію

Незалежно від перебування на утриманні пенсія призначається:
• непрацездатним дітям;
• непрацездатним батькам і дружині (чоловікові), якщо вони після смерті годувальника втратили джерело засобів до існування;
• непрацездатним батькам і дружині (чоловікові) військовослужбовців, які загинули чи померли або пропали безвісти в період проходження служби чи пізніше внаслідок поранення, контузії, каліцтва чи захворювання, що мали місце під час служби (частина 2 статті 30 Закону).
Також на пенсію мають право діти загиблих військових, які навчаються на денній формі в загальноосвітніх, професійно-технічних, вищих навчальних закладах, до закінчення навчання але не більш як до досягнення ними 23 років. При цьому діти-сироти мають право на пенсію до досягнення 23 років незалежно від того, чи вони навчаються (частина 6 статті 30 Закону).
Крім того, у разі, якщо військовослужбовець загинув при виконанні службових обов’язків (захисті Батьківщини), право на пенсію по втраті годувальника мають батьки та дружина (чоловік) у віці 55 років, незалежно від тривалості страхового стажу.

Розмір пенсії залежить від причини смерті годувальника.
Якщо годувальник помер/загинув при виконанні обов’язків військової служби пенсія призначається:
• у розмірі 70% грошового забезпечення померлого/загиблого годувальника на кожного непрацездатного члена сім’ї – батька, дружини (чоловіка), або іншого непрацездатного члена сім’ї померлого/загиблого годувальника, якщо право на пенсію має один непрацездатний член сім’ї;
• у розмірі 50% грошового забезпечення померлого/загиблого годувальника на кожного непрацездатного члена сім’ї якщо право на пенсію мають два і більше непрацездатних члени сім’ї (крім батьків, дружини (чоловіка)).
Якщо годувальник помер/загинув внаслідок нещасного випадку, не пов’язаного з виконанням обов’язків військової служби, пенсія обчислюється в розмірі 30% грошового забезпечення годувальника.
Розмір пенсії у зв’язку з втратою годувальника обчислюється на підставі наданих до заяви документів та не може бути нижче: 100% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, – на одного непрацездатного члена сім’ї; 120% – на двох; 150% – на трьох і більше.
Перелік документів, які необхідні для призначення пенсії у разі втрати годувальника визначені Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», «Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»