Засідання круглого столу «Про добровільне об’єднання територіальних громад»

Круглий стіл 217 жовтня 2016 року було проведено засідання круглого столу на тему: «Практика застосування Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад» на прикладі територіальних громад Одеської області» у місті Біляївка Комітетом з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування спільно з Біляївською міською радою Одеської області. Участь у заході взяли представники центральних та місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, зокрема голова Молодіжненської сільської ради Микола Лук’янчук, юрисконсульт Юлія Пакунова, заступник голови Овідіопольської районної ради Людмила Мошняга, голова Авангардівської селищної ради Сергій Хрустовський, голова Великодолинської селищної ради Володимир Граб, представники всеукраїнських асоціацій органів місцевого самоврядування, громадянського суспільства, експертного і наукового середовища.

Заступник Голови Комітету Сергій Кудлаєнко, відкриваючи «круглий стіл», зазначив, що на сьогодні питання добровільного об’єднання територіальних громад є важливим інструментом, який сприяє впровадженню реформи децентралізації в Україні та підвищенню ефективності послуг і якості життя населення. С.Кудлаєнко нагадав, що 5 лютого 2015 року Верховна Рада України прийняла Закон України «Про добровільне об’єднання територіальних громад» і цим рішенням Парламент дав можливість громадам об’єднуватись та формувати справді спроможні територіальні громади, які здатні самостійно забезпечити належний рівень надання послуг, зокрема, у сфері освіти, культури, охорони здоров’я, соціального захисту, житлово-комунального господарства тощо.

Крім того, Заступник Голови Комітету відзначив, що у 2015 році об’єдналося 159 територіальних громад, і однією з таких громад була Біляївська міська територіальна громада.

Про досвід об’єднаної територіальної громади, переваги та недоліки, доповідали голови Біляївської міської ради Михайло Бухтіяров та районної державної адміністрації Арсен Жумаділов.

Народні депутати України – члени Комітету В.Гуляєв, А.Река, М.Федорук, О.Дехтярчук, які взяли участь у засіданні «круглого столу», зазначили, що об’єднання територіальних громад повинно продовжуватись і головними принципами у цьому процесі мають бути добровільність і економічна зацікавленість. Члени Комітету звернули увагу учасників заходу на те, що міжнародний досвід, зокрема, Польщі, Франції, Швеції свідчить про правильність обраного нами шляху у формуванні спроможних територіальних громад.

«Це нововведення для України і звичайно все нове іноді лякає, – розпочала промову Юлія Пакунова. – Дійсно у 2015 році, коли Закон вступив в силу, в багатьох громадах не розуміли що робити далі. Минає час і органи місцевого самоврядування ретельно вивчають досвід вже об’єднаних територіальних громад, проводять між собою зустрічі для визначення економічної зацікавленості майбутніх об’єднаних громад. Було би добрим прикладом, якщо б Комітетом з питань державного будівництва, регіональної політики проводились або організовувались широкі консультації з органами місцевого самоврядування щодо можливих шляхів проведення комплексної та поступової реформи місцевого самоврядування виходячи з реальних потреб громад, які на даний час в процесі обговорення. Висловлю свою думку з приводу того, що якщо двигатись в напрямку об’єднання територіальних громад без обговорень та консультацій із громадськістю, без відсутності прозорості та публічності проведення всіх етапів об’єднання громад – від формування Перспективних планів до проведення громадських обговорень та ухвалення рішень про об’єднання, існує можливість виникнення протестів окремих територіальних громад.»

Крім того, Юлія Анатоліївна наголосила, що Законом передбачено, що територіальні громади села, селища, міста, що добровільно об’єдналися в одну територіальну громаду, можуть вийти із складу об’єднаної територіальної громади в порядку, визначеному законом. Але дієвого механізму такого виходу в законі не передбачено і це теж фактор, який лякає громади.

Підсумовуючи, С.Кудлаєнко звернув увагу присутніх на те, що зараз на розгляді у профільному Комітеті перебуває низка законодавчих ініціатив, які пов’язані з вдосконаленням Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад», зокрема, це законопроекти щодо добровільного приєднання територіальних громад (реєстр. №4772), щодо умов зміни меж районів у процесі добровільного об’єднання територіальних громад (реєстр. №4676), щодо статусу старости села, селища (реєстр. №4742), прийняття яких стане новим поштовхом до об’єднання територіальних громад.

Під час «круглого столу» також було заслухано звіт Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України щодо впровадження Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад», в якому відзначалось, що станом на 26 вересня 2016 року додатково до 159 громад, що об’єдналися у 2015 році, утворилося ще 225 добровільно об’єднаних територіальних громад, з них: перші місцеві вибори вже відбулись у 25 добровільно об’єднаних територіальних громадах, ще у 41 територіальній громаді Центральною виборчою комісією призначено перші вибори сільських, селищних, міських рад та сільських, селищних, міських голів.

Представник Всеукраїнської асоціації органів місцевого самоврядування «Асоціація міст України» вказав, що на сьогодні у 94% громад відсутні ресурси для забезпечення додаткових повноважень. Так, проектом Державного бюджету України на 2017 рік на рівень місцевих бюджетів передано додаткові витрати, зокрема, на оплату праці непедагогічного персоналу у загальноосвітніх закладах, утримання санаторіїв, зовнішнє освітлення, пільгові перевезення та інше, що додатково обтяжить місцеві бюджети на 32,2 млрд. грн. Підсумовуючи, представник Асоціації зазначив, що запропоновані Урядом зміни в фінансовому забезпеченні територіальних громад на 2017 рік фактично нівелюють минулорічні досягнення бюджетної децентралізації.

Представник Одеської обласної державної адміністрації наголосила, що в Одеській області продовжується процес об’єднання територіальних громад, який останнім часом активізувався, про що свідчить об’єднання протягом 2016 року в області 5 територіальних громад. Також доповідачка зазначила, що Одеська обласна державна адміністрація, в свою чергу, й надалі сприятиме створенню таких громад, які б мали змогу отримати від держави додаткові повноваження та надавати якісні послуги населенню.

Круглий стіл проведено за сприяння Проекту Програми розвитку Організації Об’єднаних Націй в Україні та ЄС «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду», а також за підтримки Програми Агентства США з міжнародного розвитку USAID «РАДА: підзвітність, відповідальність, демократичне парламентське представництво».

 Інформація підготовлена за матеріалами: http://komsamovr.rada.gov.ua

Круглий стіл 244

Круглий стіл 25

Круглий стіл 23

Круглий стіл 222